TUI JUNIOR ACADEMY TURKEY PROJESİ EKO ŞAMPİYONLAR YETİŞTİRİYOR

Türkiye’nin deniz turizminde öncü şehirlerinde maviye duyarlı nesiller yetişiyor

TURMEPA’nın, TUI Care Foundation işbirliğiyle hayata geçirdiği "TUI Junior Academy Turkey" eğitim ve farkındalık projesi kapsamında çocuklar ve yetişkinler denizlerimizi korumanın önemini eğlenerek öğreniyor. Ülkemizin deniz turizminde öncü şehirleri Muğla, Antalya, İzmir ve Aydın’da 2 yıl boyunca sürdürülecek proje ile şehirlerinde fark yaratacak yaklaşık 4 bin Ekoşampiyona ulaşılması amaçlanıyor.

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın TUI Care Foundation işbirliğiyle Ocak ayında başlattığı eğitim ve farkındalık projesi, deniz turizminin Ege ve Akdeniz’deki önde gelen şehirleri olan Muğla, İzmir, Antalya ve Aydın’ın 9 ilçesinde 2 yıl devam edecek. TUI Junior Academy Turkey projesi ile 12-14 yaş arası ortaokul öğrencileri, çevrimiçi eğitimler, atölyeler, geziler ve kıyı temizlikleri ile denizlerin korunması ve iklim değişikliğine karşı uyum konusunda farkındalık kazanarak Ekoşampiyon unvanı alacaklar.

Çevrimiçi eğitimlerin yanı sıra atölye çalışmaları, saha gezileri ve kıyı temizleme etkinlikleriyle etkisi artırılacak TUI Junior Academy Turkey projesi kapsamında şu ana kadar 5 ilçeden 67 okuldan 1.846 öğrenci ve 188 öğretmen eğitim alarak sertifika almaya hak kazandı. Verilen eğitimlerle öğrencilerin denizlerin önemi, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, sürdürülebilir turizm, küresel iklim değişikliği, plastik kirliliği, sıfır atık vb. konularda bilgiler edinerek farkındalıklarının artması hedefleniyor. Sürdürülebilir deniz turizminin önemini ve kıyı ekosistemlerinin gelişimini aktarabilmek için öğrencilerin İztuzu Plajı, Demre Milli Parkı, İzmir Kuş Cenneti, Dilek Yarımadası gibi şehirlerin önemli cazibe noktalarına ziyaretleri planlanıyor. Projeye ilerleyen dönemlerde yat kaptanları, balıkçılar, turist rehberleri, marina çalışanlarının çocukları da dahil edilerek projenin kazanımı artırılması hedefleniyor.
TUI Junior Academy Turkey Hakkında: DenizTemiz Derneği/ TURMEPA tarafından hayata geçirilen proje, TUI Care Foundation’dan alınan fon ile Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili Milli Eğitim Müdürlükleri koordinesinde sürdürülüyor. 2022-2024 yılları arasında 2 yıl boyunca sürecek proje, 12-14 yaş arası ortaokul öğrencileri ve öğretmenlerinin eğitim, atölye, gezi ve kıyı temizleme etkinliklerine katılımıyla gerçekleşecek. Bu proje ile Birlemiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda hazırlanan özel eğitim içerikleriyle 2 yılda 160 ortaokulda 3940 öğrenci ve 480 öğretmene ulaşılması hedefleniyor. Sürdürülebilir deniz turizmini geleceğe taşıyarak yaşadıkları bölgelerde biyoçeşitliliği korumayı öncelik haline getirmesi amaçlanan öğrenciler TURMEPA ve TUI Care Foundation’dan Eko Şampiyon sertifikası almaya hak kazanıyor
 


600X400_TUI_2.jpg