İSTANBUL’UN ÇOCUKLARI DENİZLE BULUŞUYOR


Denizlerle çevrili, içinden deniz geçen İstanbul’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmaya göre denizi görmemiş yaklaşık 300 bin öğrenci bulunmaktadır. DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, “Görmediğim şeyi bilemem, bilmediğim şeyi sevemem, sevmediğim şeyi de koruyamam” anlayışından hareketle, 2009 yılından bu yana çoğu denizi görmemiş İstanbul çocuklarını denizle tanıştırarak onlara unutamayacakları bir 23 Nisan Bayramı yaşatmaktadır. TURMEPA’nın gerçekleştirdiği bu etkinlik ile dezavantajlı bölgelerde yaşayan yüzlerce çocuk, denizle buluşmaktadır.

Proje ile öğrencilerin;
  • Yaşadıkları çevrenin farkında olmaları,
  • Çevre konusunda bilinç kazanmaları,
  • Kazanımlarını yakınları ile paylaşmaları,
  • Edindikleri yeni bilgi, beceri ve tutumlarla olumlu alışkanlıklar oluşturmaları hedeflenmektedir.

Etkinlik günü, okullarından araçlarla alınarak vapur iskelesine getirilen çocuklar, TURMEPA Gönüllüsü abla ve abilerinin eşliğinde vapura bindirilmektedir. Çoğu, hayatlarında ilk kez boğaz turuna çıkan çocuklar, yaklaşık dört saat süren vapur gezisinde hem Boğaz’ı ve şehrin tarihini öğrenip denizleri ve çevreyi korumanın önemi hakkında bilinçlenmekte, hem de oyunlar ve şarkılar eşliğinde keyifli bir bayram yaşamaktadır.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştirilen bu proje ile 9 senede yaklaşık 12 bin çocuk denizle tanışmış ve çevre eğitimleri almıştır.