DENİZ TEMİZ DERNEĞİ TURMEPA'DAN 5 0KULDAN 73 ÖĞRENCİYE SIFIR ATIK MAVİ SEMİNERİ

TURMEPA ile 5 okul 73 öğrenci öğrenci buluştu...

 

Seminere Eskişehir Cemal Mümtaz Sosyal Bilimler Lisesi ev sahipliğinde, SEV Muzaffer Demir Anadolu Lisesi, Tepebaşı Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Balıkesir Gazi Osman Paşa Anadolu Lisesi, Balıkesir Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri katıldı.

Öğrencilerimiz denizlerimiz için, geleceğimiz için bir aradaydı. Turmepa eğitim koordinatörleri Ersin Özer, Pervin Gündüz ve  Saygın Yörük öğrencilerimize denizlerimiz, sıfır atık, küresel ısınma konusunda bilgiler verdiler-. Seminere Deniz Temiz Derneği/Turmepa Eğitim Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Mine GÖKNAR'da katılım sağlamış ve öğrencilerimize taltifte bulunmuşlardır. Katıldığımız bu seminerde eğitim koordinatörlerinden  gezegenimiz ve insanlar için oldukça faydalı olan deniz ve okyanusların ne denli tehlike altında olduğunu ve denizlerimizi korumak için nasıl önlemler alınabileceğini, kullan at malzemeler yerine uzun süre kullanabileceğimiz ve geri dönüşümünü sağlayabileceğimiz malzemeleri tercih etmemiz gerektiğini ayrıca kirletilen suların arıtılmasında yine sudan yararlanıldığını bu yüzden bir damla suyun bile daha bilinçli kullanılması gerektiği konularında eşşiz bilgiler aldık. 

TURMEPA' nın denizler hususunda  sloganı  "Aldığımız iki nefesten birini denizlerimiz sağlıyor"

Denizlerimizin insan yaşamı ve canlılar için hayat kaynağı olan oksijeni üretmek konusunda planktonlardan oldukça fazla yararlandığını ve deniz tabiatını oluşturan canlıların önemini daha iyi anladık. Özellikle son yıllarda dünyamızı etkileyen pandemi süreci sebebiyle oluşan tıbbi atıkların yeni bir kirlilik sebebi oluşturduğunu, bu kirliliği önleyebilmek için kullanılan maske ve eldivenlerin nasıl muhafaza edilip bertaraf edilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olduk. Gelecek nesilleri oluşturan bireyler olarak ben ve yakın çevremde bulunan insanları olumlu yönde etkileyebilecek bu bilgileri edinmeme yardımcı olan Öğretmenlerimize ve DenizTemiz Derneği/ TURMEPA' ya teşekkür ederiz.

Turmepa Derneği Kurucusu ve onursal başkanı RAHMİ KOÇ'a ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz.

(Öğrencimiz Kamile Uyan haberleştirmiştir.)