BOATS

 

TURMEPA özellikle yaz sezonunda yerel yönetimler için uygulanabilir çözüm odaklı projeleri hayata geçirmektedir. Dernek, Göcek Körfezi, Hisarönü Körfezi ve Çeşme koylarında yürüttüğü atık toplama faaliyetleri ile bu bölgelerde koylarımızın maviliğini korumak için turizm sezonu boyunca yat ve turistik tekne sahiplerinden mobil olarak atık alımı yapmaktadır.

TURMEPA, bugüne kadar 36 milyon litre sıvı atığın ve 2 milyon 700 bin kilogram katı atığın denizlere karışması önlemiştir.             

Sürdürülebilir deniz turizmi kapsamında filosunda bulunan TURMEPA I, TURMEPA II, DENİZTEMİZ 3, DENİZTEMİZ 4, DTO Fethiye ve TURMEPA D-Marin adlı sıvı atık toplama tekneleri ile hizmet veren TURMEPA, 2015 yılında Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne iki katı atık teknesi hibe ederek yerel yönetime destek olmuştur.

Tekne Randevu Numarası: 0850 460 67 67


İstanbul Boğazı’nı Temizlemeye Devam Ediyoruz;

TURMEPA, Türkiye’ye ilk deniz süpürgesini 1997 yılında getirmiş ve bu deniz süpürgesi uzun yıllar İstanbul Boğazı’nda atık toplayarak kirlilikle mücadeleye örnek olmuştur. 1999 depreminin ardından İzmit Körfezi’nin temizlenmesinde önemli bir rol oynayan süpürge, 2006 yılına kadar Boğaziçi’ni temizlemeye devam etmiş, bir süre İzmir’de çalışmalarını sürdürmüş ve son olarak Samsun Belediyesi’ne hibe edilerek Karadeniz kıyılarını temizlemeye başlamıştır.

2015 yılında yeniden İstanbul Boğazı’nda hizmet vermeye başlayan yeni TURMEPA Deniz Süpürgesi, 2018 yılı Mayıs ayında çalışmalarına başlamıştır.