TURMEPA 28. Olağan Genel Kurulu 30 Mart’ta Yapıldı


DenizTemiz Derneği/ TURMEPA olağan genel kurul toplantısı, 30 Mart 2021 tarihinde Divan İstanbul Otel Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Normal şartlarda 2020 Mayıs ayında yapılması planlanan toplantı, Genel Kurulların COVID-19 tedbirleri kapsamında resmi genelge ve duyurular ile ertelenmesi dolayısıyla yapılamamıştı. Covid-19 tedbirlerine uygun olarak HES kodu uygulamasının yanı sıra kişi başına 8 metrekare mesafeli oturma düzeninde, maske ve hijyen kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen toplantı, yeterli katılımcı üye sayısına ulaşılmasının ardından açıldı.

TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu toplantının açılış konuşmasında, “Hep birlikte zorlu ve bir o kadar da uzun süren bir dönemden geçiyoruz ve görünen o ki henüz daha yolumuz da var. Her zaman tekrarladığım gibi doğayı karşımıza değil ancak yanımıza alarak daha sağlıklı bir geleceğe kavuşabiliriz. Bu gerçeği de son bir yıldır yaşayarak öğreniyoruz. Bu süreçte doğanın yanında yürümek ve denizin çağrısına kulak vermek için yüzümüzü dijital bir dünyaya çevirdik. Bizim TURMEPA olarak bu dönemde büyük kazanımımız, teknolojinin nimetlerinden faydalanarak tüm yapılarımızla hibrit bir modele geçmek oldu. 2019 yılında başlattığımız Sıfır Atık Mavi seferberliğiyle denizleri ve su kaynaklarımızı korumak zorunda olduğumuz gerçeğini, suyun bir başka alternatifi olmadığını topluma yaymakla kalmadık, daha da önemlisi ülke gündemine taşıdık. Ve bu sayede devlet politikası olan Sıfır Atık seferberliğinin yanında son 2 yıldır Mavi ibaresi de var. TURMEPA olarak bu başarımız, aynı yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödüllendirildi. Aldığımız bu çevre ödülü derneğimizin 25 yıllık tüm emeğini kapsıyor. Bu ödül, sizlerin, tüm değerli üyelerimizin maddi manevi bizlere verdiği destek, projelerimize katkı sağlayan tüm bireylerin, kamu ve özel kuruluşlarla gerçekleştirdiğimiz iş birliklerinin neticesinde kazanılmış bir ödül. Ve bizlere doğru yolda olduğumuzu gösteren bir ışık niteliği taşıyor. Biz de bu ışığın denizlerimizde daim olması ve her zaman parlak kalarak bize yol göstermesi için canla başla çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Kaptanoğlu konuşmasını, “Sözlerimi noktalamadan önce denizlerimizi korumak için ilk kıvılcımı çakan ve bize bu mavi meşaleyi devreden başta Kurucu ve Onursal Başkanımız Sayın Rahmi Koç, kurucu ortağımız İMEAK Deniz Ticaret Odası, geçmiş dönem Başkanlarımız Sayın Eşref Cerrahoğlu ve Sayın Tezcan Yaramancı’ya şükranlarımı sunarım. Teşekkür listem oldukça uzun. Son iki yılda, tüm zorlu koşullara rağmen bizlerden desteğini esirgemeyen dostlarımıza ayrı ayrı teşekkür ederim. Başta kurucu ortağımız İMEAK Deniz Ticaret Odası’na ve tabii ki Koç Holding’e, teknelerimize yıllardır destek veren sponsorlarımıza, her daim destekçilerimiz marinalarımıza, özel sponsorlarımıza, denizcilik bölümümüze destek veren kişi ve kurumlara, tüm bağışçılarımıza ve hibe sağlayıcılarımıza sonsuz teşekkürler. Ve elbette her zaman yanımızda olan tüm değerli üyelerimize, derneğimize büyük küçük, maddi manevi katkı sunan tüm deniz severlere ve sevgili TURMEPA ekibine teşekkür ederim.”  sözleriyle bitirdi.

Daha sonra toplantıda, derneğin Genel Müdürü Semiha Öztürk tarafından 2019 yılı faaliyetleri ve bütçesi sunuldu, 2019 yılına ait yönetim ve denetim kurulu raporları oybirliği ile onaylandı. 2019 yılı için yönetim ve denetim kurulları ibra edildi ve 2020 yılı faaliyet programı ile bütçesi de kabul edildi.

Toplantının son bölümünde TURMEPA Geçmiş Dönem Başkanı Tezcan Yaramancı, Yönetim Kurulu Üyesi Jonathan Beard ve Denetim Kurulu Üyesi Cengiz Kaptanoğlu söz alarak derneğin son iki yılda gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar için tebriklerini ve temennilerini paylaştı. Ayrıca dernek üyesi Nur Kaluç söz alarak TURMEPA’nın çalışmalarına katkı sunmak amacıyla çeşitli paylaşımlarda bulundu.  

TURMEPA Genel Kurulu’nun gündemi şöyleydi: Açılış, başkanlık divanının teşkili, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, Yönetim Kurulu Başkanı’nın konuşması, 2019 yılı faaliyetlerine ilişkin Yönetim Kurulu raporu, bilanço ve kar-zarar tabloları ile Denetim Kurulu raporunun okunması, görüşülmesi ve oylanması, Yönetim Kurulunun 2019 faaliyetleri için ibra edilmesi, Denetim Kurulunun 2019 faaliyetleri için ibra edilmesi, 2020 yılı faaliyet programı ve bütçesinin okunması, görüşülmesi ve bütçenin onaylanması, dilek ve temenniler, kapanış.