Deniz gönüllüleri Uluslararası Kıyı Temizliği Günü’nde buluştu

TURMEPA ÖNCÜLÜĞÜNDE TEMİZLİK SEFERBERLİĞİ
 
Temiz denizler için çağrıda bulunan “Uluslararası Kıyı Temizliği (International Coastal Cleanup – ICC) Kampanyası” TURMEPA öncülüğünde bu yıl 19 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirildi. Covid-19 salgını nedeniyle geçmiş yıllara oranla kalabalık şekilde kıyılara inilemese de farkındalık açısından etkili bir gün yaşandı. Hijyen ve mesafe kurallarına uygun olarak İstanbul Caddebostan’da açılışı yapılan temizlik etkinliği Türkiye’nin pek çok yerinde amacına ulaştı.
 
 
Deniz gönüllüleri bu yıl da temiz denizler için hareket geçti. Her yıl eylül ayının üçüncü cumartesi günü düzenlenen “Uluslararası Kıyı Temizliği (International Coastal Cleanup – ICC) Kampanyası” DenizTemiz Derneği/ TURMEPA öncülüğünde bu yıl 19 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirildi. Kampanya çerçevesinde her yıl binlerce gönüllüsüyle kıyılarımızı temizlemek için kolları sıvayan TURMEPA, bu yıl Covid-19 tedbirleri sebebiyle herkesi denizi korumak için yaşadığı çevreye sahip çıkmaya davet etti. İstanbul Caddebostan’da açılışı yapılan temizlik etkinliği Türkiye’nin pek çok yerinde yankı buldu. Sınırlı sayıda katılımcı ile hijyen ve mesafe kurallarına uygun olarak yapılan temizlikle denizlerimizin geleceğine sahip çıkıldı.
 
5 bin kg atık toplandı
İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Antalya, Samsun, Kocaeli, Trabzon, Van, Fethiye, Kuşadası, Ayvalık’ta gerçekleştirilen etkinliğe yaklaşık 400 kişi katıldı ve 5 bin kilograma yakın atık toplandı. Toplanan atıklar arasında çok sayıda plastik şişe ve kapakları, gıda ambalajı, sigara izmariti, metal içecek kapakları, pipetler ve plastik poşetler dikkat çekti. Temizlik hareketine Macerita, Koroplast, Samsunport, Rotary Kulübü, Göztepe Yelken Kulübü, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Öğrencileri, Urla Kent Konseyi, Çeşme Belediyesi, Çeşme Tur ve Boyalık Otel Çalışanları, Alaçatı Turizm Derneği, Çeşme Marina, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Kent Konseyi destek verdi. Etkinlik sonunda katılımcılar, hep bir ağızdan Sıfır Atık Mavi Sözü verdi. Toplanan atıklar belediye ekiplerine teslim edildi. Ayrıştırılan atık verileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Mavi web sitesine aktarılacak.
 
Deniz kirliliğinin yüzde 80’i kara kaynaklı
Denizlerdeki kirliliğin yüzde 80’i kara kaynaklı. Karada yürütülen yanlış atık yönetimi sonucunda atıklar; kanalizasyonlar, rüzgar ve diğer hava olayları vasıtasıyla denize ulaşıyor. Yani bir pet şişe eninde sonunda denizle buluşuyor ve yok olmuyor, ortalama 450 yıl boyunca doğada yaşamını sürdürüyor. Denizdeki plastikler ise zamanla mikroplastikler haline gelerek akıntılarla açık denizlere, okyanuslara, orada bulunan planktonları yiyen balıklar aracılığıyla sofralarımıza ulaşıyor. Yani Meksika’da çevreye atılan bir pet şişe, Japonya’daki bir ailenin sofrasına kadar ulaşabiliyor. Bu kötü gidişi durdurmak, atıkların denize ulaşmasını önlemek tüm insanlığın ortak sorumluluğunda. Bu nedenle üret-kullan-at düzenine son verilmeli, atıklar geri dönüşüm sistemine kazandırılmalıdır.


 
#ICCTurkey #InternationalCoastalCleanup #SıfırAtıkMavi
 
ICC Kampanyası’nın Tarihi
Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası, ilk olarak “The Ocean Conservancy” adlı sivil toplum kuruluşu tarafından 1986 yılında, ABD’nin Texas eyaletinde 2800 gönüllünün 124 ton atık toplaması ile başladı. Gördüğü yoğun ilgi sonrası önce ABD eyaletlerine ve daha sonra tüm dünyaya yayılarak uluslararası bir nitelik kazanan kampanya, International Coastal Cleanup (ICC) adını aldı. Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası’nda toplanan her atık kayıt altına alınarak tür ve kaynağına göre istatistiği yapılıyor ve kampanyaya katılan ulusal ve uluslararası tüm ülkelere bir rapor halinde sunuluyor. Bu rapor sonucunda, dünya genelinde denizlerdeki kirliliğin kaynakları ve atıkların yıllara göre gösterdiği değişkenlik saptanıyor. Tüm dünyadan gelen verilerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda da alınması gereken önlemler tespit edilerek çöpsüz denizler için çalışmalar yürütülüyor.