TURMEPA ve Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle deniz görmemiş minikler için bir araya geldi

Samsun Ayvacık Atatürk İlk ve Ortaokulu’nda daha önce hiç denizle buluşmamış 105 öğrenci 11 Mayıs Cuma günü Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne ait Samsunum-1 gemisiyle denizlere açıldı!

Etkinlikte çocuklar TURMEPA eğitimleriyle denizel konularda bilgilenirken, hafıza kartı, yüz boyama ve tanışma oyunlarıyla eğlencenin tadını çıkardı. Etkinlik hakkında bilgi veren TURMEPA Samsun Şubesi Eğitim Proje Koordinatörü Damla Balçık: “Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan protokol dahilinde bugün Atatürk İlk ve Ortaokul öğrencileriyle etkinlik düzenledik. Daha önce hiç deniz görmemiş, görmüş olsa dahi denizle teması olmamış öğrencilerle Samsunum-1 gemisi ile denize açıldık. Çocuklar etkinlik boyunca 19 Mayıs Üniversitesi’nde öğrenim gören 10 TURMEPA Gönüllüsü ile yüz boyama, hafıza, canlandırma oyunları oynayarak şarkılar söyledi. Etkinlik boyunca oyunların yanı sıra, öğrencilere atıklar ve suyun temiz tutulması konularında bilgiler verildi. Etkinlik sonunda hep bir ağızdan ‘’Deniz varsa hayat var! Diye bağıran çocukların heyecanı görülmeye değerdi. Etkinliğimize destek veren, Derneğimizin Samsun Şube Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a ve Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne çok teşekkür ederiz. Amacımız daha çok bireye ulaşmak ve aldığımız iki nefesten birinin denizlerden geldiğinin önemini vurgulamaktır. Çünkü deniz varsa hayat var! dedi.

TURMEPA Hakkında

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek, gelecek kuşaklara temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla başlatılmış bir sivil toplum hareketidir. Hayata geçirdiği projelerle, gerek ulusal gerekse uluslararası alanda kamuoyunun yakından tanıdığı TURMEPA, 1994 yılında kurulmuştur. Yürüttüğü çalışmalarla kısa sürede, Türkiye’nin önde gelen deniz odaklı sivil toplum kuruluşu haline gelmiştir. Hopa’dan İskenderun’a kadar (adalar dahil) 8.333 km’lik kıyı şeridinde şube ve gönüllü ordusuyla Türkiye’nin denizlerini yaşatma çabasını sürdürmektedir. TURMEPA, Bakanlar Kurulu’nca 19.06.2000 tarihinde alınan kararla, kamu yararına çalışan dernek statüsünü elde etmiştir. 1995 yılında yayınladığı “Denizleri Koruma Deklerasyonu” ile Birleşmiş Milletler Çevre Programı, International Maritime Organization (IMO-Uluslararası Denizcilik Örgütü), The Club of Rome (ICS-Roma Klubü) ve International Union for Conservation of Nature and Natural Resources (IUCN-Dünya Korunma Birliği) gibi organizasyonların uluslararası platformlarda desteklerini alan TURMEPA aynı zamanda, 2011 yılında uluslararası platformda Çevre Yönetim Sistemi belgesi olarak bilinen ISO 14001 belgesini almaya da hak kazanmıştır.