Yönetimimiz


KURUCU VE ONURSAL BAŞKANIN MESAJI
 

Kıymetli Deniz Dostları,

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’mız bu yıl 25 yaşına bastı. Çeyrek asır evvel 61 milyon olan nüfusumuz şimdilerde 83 milyona ulaştı, yaklaşık yüzde 30 kalabalıklaştık. Kıyılarımızdaki nüfus, eminim yüzde 30‘lardan daha fazla artış göstermiştir. Buna rağmen memnun olduğum bir şey var ki denizlerimizdeki kirlilik ciddi ölçüde azaldı. Dolayısıyla bizden sonraki nesillere temiz bir dünya bırakma çabalarımız netice vermeye başladı ve mesajımız halkımız nezdinde karşılık buldu. Yine de kat etmemiz gereken çok yol var. Bu öyle bir dava ki 7’den 70’e, zenginden fakire, muhalefetten hükümete herkesi ilgilendirir.

Ne mutlu, devletimiz bize bu konuda destek oluyor. Zira Sıfır Atık Mavi Projemiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödüllendirildi.

Uzun seneler plastiklerin denizlerimiz ve içinde yaşayan canlılar için ne kadar tehlikeli olduğunu bıkmadan usanmadan dile getirdik. Şimdi sevindiğim bir şey var ki mesajımız alınmış ve hemen her kesimde duyarlılık gelişmiştir.

Öğrenmenin yaşı yoktur. Biz, kararlılıkla çevre eğitimlerimize devam edeceğiz. Denizlerimiz ve doğamızı temiz tutmanın yolu eğitim ve inançtan geçmektedir. TURMEPA, dur durak bilmeden, gece gündüz demeden bu gaye uğruna çalışmaktadır. Başta yönetim kurulu başkanımız olmak üzere tüm çalışanlarımıza canı gönülden teşekkür ederim.

Her zaman üzerine basa basa söylediğim gibi, denizlerimizi başta temiz tutmak, sonradan temizlemeye çalışmaktan çok daha ekonomik ve akılcıdır.

RAHMİ M. KOÇ

Yönetimimiz


YÖNETİM KURULU BAŞKANININ MESAJI

Mavinin Sevgili Dostları, 

Bugünden 2019’a baktığımızda son derece başarılı bir yıl geçirdiğimizi görüyoruz. 25’inci yılımıza yakışır, ülke genelinde mavi dönüşümü başlattığımız dolu dolu bir yıl. Elinizde tuttuğunuz bu yıllık rapor da bunun en güzel göstergelerinden biri. Her bir sayfasında çalışma, özveri ve emek var.  2020’de de aynı motivasyonla yolumuzda ilerliyoruz. Elbette 2020 çok kolay başlamadı ve kolay da ilerlemeyeceği tahmin ediliyor. Bütün dünyanın karşı karşıya kaldığı sorunlar çok katmanlı. Ancak asla ümitsiz olmamalıyız. Tüm dünya zorlu bir sınav verirken dayanışma gücüyle sorunların üstesinden geleceğimize inanıyorum. Unutmayalım ki karanlık günlerin yarınları aydınlıktır.

Biz TURMEPA Ailesi olarak birlikteliğin önemine ve gücüne hep inandık. Bu bilinçle tam 25 yıl önce yola çıktık ve aynı kararlılıkla yürüyoruz. Elbette her geçen gün daha da çoğalıyor ve güçleniyoruz. Daha mavi yarınlar için var gücümüzle çalışıyoruz. 25 yılda, 8 milyonu aşkın öğrenciye çevre dersleri vererek denizlerimizi sevdirdik. Bu sayıları artırmak için 18 bin 500 eğitimci yetiştirdik. Gönüllü sayımız 8 bini aştı. Çalıştırdığımız atık teknelerimizle 38 milyon litreye ulaşan sıvı atık topladık. 2,8 milyon kilogram katı atığın denizlere karışmasını önledik. Avrupa Birliği projeleri ürettik, çevre ödülü geliştirdik, uluslararası konferanslar düzenledik ve çevre konusunda 30’u aşkın önemli projeye imza attık. 2019 yılında hayata geçirdiğimiz Sıfır Atık Mavi Projesi’ni, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önderliğinde ülke geneline yaydık ve bu büyük seferberlikle ödüle layık görüldük.

Biz el attığımız, öncüsü ya da paydaşı olduğumuz her bir projemizi çok önemsiyoruz. Yalnızca bir yılda Sıfır Atık Mavi kapsamında 28 kıyı ilimizde 180 bin metreküp deniz çöpü toplandı. Bu durum sadece çevremizi değil, denizlerimizi de tehdit ediyor. Hep söylediğimiz gibi “denizleri korumanın en kolay yolu, hiç kirletmemektir.” Bunu başarabilmemiz için imza attığımız her proje, çocuklarımızın mavi yarınlarını koruma altına alıyor. Bizler daha fazlasını yapmaya, daha büyük işler başarmaya gönüllüyüz. Sevgi dolu bir aile gibi birbirimize bağlıyız. İnanıyorum ki siz değerli dostlarımızın destekleriyle sesimizi daha da yükselteceğiz. 

25 yıllık mücadelemizde bizimle birlikte yürüdüğünüz için çok teşekkür ederiz. 

Hep birlikte nice mavi yıllara!

ŞADAN KAPTANOĞLU

Yönetim Kurulu

Rahmi M. KOÇ
Kurucu ve Onursal Başkan
Şadan KAPTANOĞLU
Yönetim Kurulu Başkanı


Şubeler ile Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezlerimiz

Ahmet Bedri İNCE
Denetim Kurulu Başkanı

Dernek Yönetimi

  • Semiha ÖZTÜRK
    Genel Müdür


Şubeler ile Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezlerimiz

  • Damla BALÇIK
    Samsun Eğitim Proje Koordinatörü