TURMEPA ve D-Marin Kids

DENİZ DOSTU NESİLLER İÇİN BULUŞTU

“DENİZ VE BEN” UYGULAMALI DENEYLER ATÖLYESİ TAMAMLANDI

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA ve D-Marin işbirliğiyle, tüm deniz tutkunları ve çocuklar birlikte deneyler yaparak denizleri kurtarmak için bir araya geldi. 21-22-23 Ağustos tarihlerinde D-Marin Didim, Turgutreis ve Göcek’te gerçekleşen eğitimlere katılan çocuklar, öğrendikleri birbirinden ilginç deneyler sayesinde hem eğlendi hem de çevre konusunda bilinçlendi.

D-Marin Kids ile “Çocuk Dostu Marina” temasını ülkemizle tanıştıran ve uygulayan ilk marina zinciri D-Marin, bu program ile çocukların küçük yaşlardan itibaren bilinçli denizciler, çevre dostu bireyler ve profesyonel yatçılar olarak yetişmelerini hedefliyor. Bu kapsamda, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA ve D-Marin el ele vererek, çocukların uygulamalı deneyler eşliğinde denizi ve deniz canlılarını keşfetmelerini sağladı.

Projeyle; çocukların bütün canlı varlıkların doğada yeri ve görevi olduğunu uygulamalı olarak öğrenmelerini sağlamak, onlara çevreye karşı saygılı olmanın gerekliliğini hatırlatmak, insan ve deniz arasındaki ilişkiyi açıklayarak, doğal kaynaklarımızı korumanın önemine dikkat çekmek hedeflendi.

Tüm ekibin birbirini tanıması için kaynaşma oyunu ile başlayan etkinlikler, uygulamalı çevre deneyleri ile devam etti. Ardından mikro canlılarla tanışma, plankton ve ekosistemdeki görevi, sualtı dürbünü ve iki denizel ortamın karşılaştırılması, besin zinciri ile tanışma ve oyunu ile görme testinin gerçekleştiği atölye, sertifika ve hediye dağıtımıyla sona erdi. Tüm etkinlikler yaklaşık 100 dakika sürdü. Çocukların büyük bir keyifle katıldığı atölye çalışmalarının sonunda, yoğun istek üzerine katılımcı çocukların ebeveynleri ile de ayrı bir bilgilendirme eğitimi gerçekleştirildi. Su Ürünleri Mühendisi Songül TURAN tarafından verilen eğitimlere 6-12 yaş arası toplam 101 çocuk katıldı.

 

HABERLER