ICC - 2014

TURMEPA 20.  YILINDA 20 FARKLI NOKTADA KIYIYI TEMİZLEDİ!

Etkinliğin İstanbul ayağı Adalar ilçesine bağlı Heybeliada’da gerçekleştirildi. Etkinlik TURMEPA ve Deep Dream Dalış Merkezi koordinatörlüğünde, Adalar Belediyesi, Heybeliada Gönüllüleri Derneği ve Heybeliada Su Sporları Kulübü işbirliği ile gerçekleştirildi. Etkinlik günü Mavi Marmara katılımcılara ulaşım desteği sağladı,  dalış motorlarının mazotunu da Opet karşıladı. Ayrıca etkinlik sonunda Smart Medya Menajerlik tarafından düzenlenen mini konserde Grup Kampana ve Dj Mina sahne aldı.

Etkinliğin İstanbul ayağı 20 Eylül’de farklı yaş ve meslek gruplarından oluşan gönüllülerle beraber kıyı ve sualtı temizliği şeklinde gerçekleştirdi. 40’a yakın gönüllünün katıldığı kıyı temizliği etkinliğinde 1 saat içinde, karadan plastik, metal, kağıt ve ayrıştırılmamış türde 50 kilogram, deniz dibinden ise yine farklı atık türlerinden 500 kilogram çöp toplandı. Toplanan atıklar arasında çok sayıda içki şişesi, bardak, tekstil ürünün yanı sıra yangın tüpü, tost ızgarası, çaydanlık, cep telefonu, güveç, rezervuar ve 1968 yılına ait bir öğrenci karnesi gibi ilginç çöpler de vardı. Etkinliklerde özellikle su altından çıkan atıklar halkın dikkatini çekti.

Bu sene 20. yılını kutlayan TURMEPA, etkinliğin faaliyet alanını büyüterek 15 farklı ilde, 20’den fazla noktada kıyı ve denizleri temizledi. İstanbul dışında etkinliğin gerçekleştirileceği noktalar ise şunlardır: İzmir - Urla, İzmir-Seferihisar, Bodrum, Samsun - Atakum, Samsun - Yakakent, Mersin - Boğsak Koyu, Mersin - Merkez, Çanakkale - Çardak, Fethiye, Fethiye - Gemiler Koyu, Marmaris, Göcek, Zonguldak, Denizli, Rize, Trabzon, Ordu, Amasra, Bartın, Sinop.

İstanbul dışında gerçekleştirilen ICC etkinliklerinde ise mini buzdolabı, yakıt tankı, kaykay, pimapen kapı, projektör, banyo fırçası gibi çok sayıda sıra dışı atıklar toplandı.

HABERLER