ICC - 2013

‘DÜNYANIN ÇÖPÜ’ AYNI ANDA TOPLANDI!

ICC ULUSLARARASI KIYI TEMİZLİĞİ YAPILDI

‘Uluslararası Kıyı Temizliği - ICC International Coastal Cleanup’ kampanyası çevresinde 21 Eylül Cumartesi günü Türkiye dahil 105 ülkede deniz kıyıları eşzamanlı olarak temizlendi. 

TURMEPA’nın yerel belediyelerin işbirliği ile düzenlediği etkinliğin İstanbul’daki ayağı 21 Eylül Cumartesi günü Kınalıada’da Adalar Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilmiştir. Etkinliğe Aktif Balıkadamlar Spor Kulübü’nden 18 dalgıç ve 50’yi aşkın gönüllü katılmıştır.  Karada toplamda 15 kg denizde ise 105 kg atık çıkarılmıştır. Atıkların dağılımı şu şekilde oldu: 3313 adet sigara izmariti, 112 gıda ambalajı, 186 plastik şişe kapağı, 256 metal şişe kapağı, 123 kamış pipet, 335 plastik parça. Karada bulunan en ilginç atık malzemesi ise gaz maskesi oldu. Denizden  ise; 97 cam şişe, 58 plastik şişe, 39 teneke kutu, 56 adet deniz ayakkabısı inşaat malzemeleri ve çok sayıda atık lastik çıkarılmıştır. Denizden çıkarılan en ilginç obje ise 6 adet yenmiş kuzu kellesi oldu. TURMEPA tarafından kayıt altına alınan atıklar daha sonra Adalar Belediyesi’ne teslim edilmiştir.

Fethiye Belediyesi işbirliği ile düzenlenen etkinliğe ise gönüllü dalgıçlar eşliğinde deniz dibinden koca bir deniz bisikleti çıkarıldı. Vatandaşların katılımının yüksek olduğu etkinlikte Fethiye Belediyesi dışında; Fethiye Deniz Ticaret Odası, Fethiye Şoförler Odası, Fethiye-Ece Marina ve dalgıç Turgut Alpugan da etkinliğe destek verdi. 

İzmir’de ise Özel Güzelbahçe Piri Reis Okulu öğrencileri her yıl olduğu gibi bu yılda “Deniz ve Kıyı Temizliği Haftası” etkinliklerine katılarak kıyı temizliğine katkıda bulunmuştur. TURMEPA İzmir Şubesi öncülüğünde Güzelbahçe Belediyesi, TEMA Vakfı Güzelbahçe Şubesi, İzmir Deniz Ticaret Odası, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ve Martı okullarının da katıldığı etkinlikle Güzelbahçe sahilindeki çöplerin temizlenmesi sağlanmıştır.

HABERLER