ICC - 2012

2012 yılında, İstanbul, İzmir, Kaş ve Fethiye olmak üzere 4 noktada 216 gönüllünün katılımyla toplam 2.823 kg atık toplanmıştır.

Kıyıda ve deniz dibinde gerçekleşen etkinliklerde yine beklenen sonuç ortaya çıktı. Toplanan atıklar dünya genelindeki istatistikler ile paralellik gösteriyor. Plajlarda yapılan temizliklerde toplanan atıkların büyük bir yüzdesini plastikten yapılmış maddeler oluşturuyor. Kumda en çok rastlanan atık ise yine sigara izmariti oldu. Yaklaşık 3750 adet sigara izmariti toplandı. Bununla birlikte 82 adet sigara ambalajı ve 15 adet çakmak da kumsaldan toplandı. Ayrıca İstanbul’da rastlanan Gürcistan sigarası ambalajı da dikkat çekti.

Kaş’da 18 dalgıcın katılımı ile gerçekleştirilen deniz dibi temizliğinde ise yine başı atık araba lastikleri çekti. Deniz dibinden 33 adet atık araç lastiği çıkarıldı. Bununla birlikte plastik ve cam şişeler deniz dibinde en çok rastlanan atıklardan.

İstanbul Caddebostan Plajı’nda gerçekleştirilen plaj temizliğinde plaj girişinde verilen plastik malzemeden üretilmiş bileklikler, kullanım sonunda plajda atık haline gelmiştir. Plajda toplanan atıklar arasında 50’ye yakın bilekliğe rastlanmıştır. 

Ayrıca İstanbul’da gerçekleştirilen kıyı temizliğinde muhtemelen atıklar nedeni ile hayatını kaybetmiş bir martı bulundu.

HABERLER