Geleneksel TURMEPA Yemeği (2010)

Türkiye’ye yön ve deniz kirliliği ile mücadeleye öncelik verenler, DenizTemiz Derneği’nin ‘Geleneksel TURMEPA Yemeği’nde buluşuyor!

Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı, iş dünyasını, 26 Kasım 2010 tarihinde düzenlenecek geceye, dolayısıyla temiz denizler için verilen mücadeleye destek olmaya çağırdı.

TURMEPA’nın Kurucu ve Onursal Başkanı Rahmi M. Koç ve Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı’nın ev sahipliğinde 26 Kasım 2010 tarihinde Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus’ta düzenlenecek olan ‘Geleneksel TURMEPA Yemeği’nin misyonunu kamuoyuna duyurmak ve derneğin faaliyetleri hakkında bilgi vermek amacıyla bir basın toplantısı düzenlendi.

Ana Sponsorluğunu MAÇKA RESIDENCES’ın üstlendiği özel gecenin düzenleneceği otelde 5 Kasım 2010 tarihinde gerçekleştirilen basın toplantısına, Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı ile birlikte Yönetim Kurulu Üyesi Nursen Gündüz ve Astaş Gayrimenkul Yatırım ve Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı katıldı.

Başkan Tezcan M.Yaramancı, basın toplantısında yaptığı konuşmada, TURMEPA’nın 1994 yılından bu yana, denizlerimizin ve kıyılarımızın temiz kalması, temiz denizlerimizin gelecek nesillerin ekonomisine, sağlığına ve refahına katkı sağlaması için mücadele ettiğini vurguladı.  “Dünyamızın üçte ikisini kaplayan, en önemli protein kaynağı olan deniz ürünlerinin yatağı ‘mavi’ denizlerimizin de en az ‘yeşil’ çevre kadar kirletildiğine dikkat çekti.

“Denizlerimiz alarm veriyor, balıklarımız yok oluyor, Karadeniz ölüyor” diyen TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı şu bilgileri verdi:

“Karadeniz’de 26 balık türünün nesli tükendi. Marmara’da 143 balık türü yok oldu. Ege ve Akdeniz’de ki balık varlığı da hızla azalıyor. Denizlerimiz % 80 oranında karadan ve insan eliyle kirletiliyor. Evde, ofiste, hastanede, fabrikada kanalizasyona giden her şey denize akıyor. Tarlada, bahçede, sokaktaki her şey sonunda denize ulaşıyor.”

Tezcan M. Yaramancı,  mavi denizlerin karşı karşıya bulunduğu ölümcül kirlilik tehdidinin fark edilmesi için çaba gösteren ve şimdiye dek sayısız projeye imza atan TURMEPA’nın, eğitim üssü olarak Akdeniz ve Karadeniz’de kurulan, deniz suyu ölçümleri de yapan Kıyı İnceleme Merkezleri’nin yanı sıra 5 milyonu aşkın çevre dostu öğrenci yetiştirdiğine de dikkat çekti.

Derneğin Başkanı Tezcan M. Yaramancı, dünyada sivil toplum örgütlerinin en önemli gelir kaynaklarının, kurumsal ve bireysel üyelerin aidatları ile sponsorların maddi desteklerinin yanı sıra yılda bir kez düzenlenen ‘Geleneksel TURMEPA Yemeği’ gibi özel organizasyonlardan elde edilen gelirle sağlanabildiğinin altını özenle çizdi. Tezcan M. Yaramancı, DenizTemiz Derneği’nin, kamu yararına çalışan dernek statüsünde olduğunu hatırlatarak iş dünyasını, bu önemli gecede TURMEPA’ya destek olmaya davet etti.

Özellikle denizlerin kurtarılması için gelecek nesillerin bilinçlendirilmesine, yerel yönetimler, bakanlıklar ve bilim dünyası ile ortak projeler yürütülmesine büyük önem verdiğini söyleyen Yaramancı, bu geceden sağlanacak gelirlerin de öncelikle özellikle Karadeniz ve Marmara bölgesinde deniz kirliliği konusunda eğitim ve bilgilendirme çalışmalarına aktarılacağını bildirdi.

Gecenin Ana Sponsoru olan Astaş Gayrimenkul Yatırım ve Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı ise, bugüne kadar gerçekleştirdikleri tüm projelerde, doğaya dost ve çevreye duyarlı davranıp gereken hassasiyeti gösterdiklerini vurguladı. Vedat Aşçı, özellikle üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde sadece yeşili değil, yeşili ve maviyi beraber korumanın öneminin bilincinde olduklarını belirterek,  “Astaş, bilinçli toplumlar yetiştiren kurum ve kuruluşlarla ortak projelerde yer almaktan büyük gurur duyuyor” dedi. Vedat Aşçı, şöyle devam etti:

“Hızla gelişen gayrimenkul sektörüyle birlikte, hayata geçirilen projelerde, yeşil alan dengesinin ve denizlerin korunmasının öneminin bilinciyle hareket etmek büyük önem taşıyor. Ülkemizin ruhunun, kültürünün ve doğasının korunmasına saygılı bir şirket olan Astaş, huzurlu ve kaliteli bir yaşam standardının yanı sıra, şehrin dokusuna uygun projelere imza atmaya devam edecektir. Yeşil alan dengesi kurulmuş, denizi, havası temiz olan kentler, huzurlu ve kaliteli bir yaşamın temelini oluştururken, Turmepa gibi bunu sağlamak için kurulmuş sivil toplum kuruluşlarına Astaş destek vermeyi bir görev bilmektedir.”

HABERLER