Ergene Havzası

TURMEPA'NIN SINIR ÖTESİ İŞBİRLİĞİ PROGRAMI

TURMEPA, Hayrabolu Belediyesi ve Namık Kemal Üniversitesi ERGENE HAVZASI için elele verdi. Bu program kapsamındaki proje ile Türkiye ve diğer ülkelerde toplam 7 delta incelenecek.

Karadeniz Havzası Ortak Operasyonel Programı (2007-2013), Avrupa Komşuluk Politikası (European Neighbourhood Policy-ENP)'nin bir parçası olup Avrupa Komşuluk ve Ortaklık Aracı (European Neighbourhood and Partnership Instrument-ENPI) fonlarıyla finanse edilmenin yanı sıra Programa, katılımcı ülkeler tarafından ortak finansman sağlanmaktadır. Avrupa Birliği ile müzakere yürüten bir ülke olarak Türkiye’nin Programa katılımı, Katılım Öncesi Yardım Aracı (Instrument for Pre-Accession Assistance-IPA) aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Proje web sayfası için tıklayınız.

Programın üç temel hedefi aşağıdaki gibidir;

  • Sınır bölgelerindeki ekonomik ve sosyal kalkınmayı teşvik etmek,
  • Ortak sorunlara karşı birlikte çalışmak,
  • Toplumlararası ve bölgesel işbirliğini geliştirmek.

TURMEPA, Hayrabolu Belediyesi ve Namık Kemal Üniversitesi, Karadeniz Havzası üzerinde ortaklaşa hazırlamış olduğu “Entegre Arazi Kullanımı Yönetim Modeli Projesi” ni 2013 yılı Mayıs ayında açıklanan  ve onaylanan Avrupa Birliği Hibe Projesi desteği ile hayata geçirecek. 2 yıl sürecek olan Proje ile Ergene Havzası üzerinde delta ve lagün gibi kıyı alanları ile bu alanlara ait sulak alanlar için bir entegre arazi kullanımı yönetim modeli oluşturulması (Integrated Land –use Management Modelling of Black Sea Estuaries) amaçlanıyor. 

Projenin Türkiye Ortakları ise TURMEPA, Hayrabolu Belediyesi ve Namık Kemal Üniversitesi’dir. Proje kapsamında Karadeniz Havzası özelinde, delta ve lagün gibi kıyı alanları ile bu alanlara ait sulak alanlar için bir entegre arazi kullanımı yönetim modeli oluşturulmasında aşağıdaki kurumların işbirliği ile yürütülecektir. 

TÜRKİYE’DE Kİ DİĞER LİDER FAYDALANACI VE IPA ORTAKLARI (ERGENE HAVZASI)
  1. Hayrabolu Belediyesi (www.hayrabolu.bel.tr)
  2. Namık Kemal Üniversitesi (www.nku.edu.tr)
DİĞER ENPI BAŞVURU SAHİBİ VE ORTAKLARI
  1. Bulgaristan: Bourgas Regioanl Tourism Assosication (Proje Bölgesi Ropotamo and Veleka Nehirleri)
  2. Gürcistan: Civitas Georgica (Proje Bölgesi Guria Nehiri)
  3. Ukrayna: Ukrayna MEPA - Ukrainian Marine Environment Protection Asso. (Proje Bölgesi Dinyeper, Dinyester, Tuna Nehirleri)
PROJE KAPSAMINDAKİ BÖLGELER

Romanya: Güneydoğu Bölgesi Bulgaristan: Severoiztochen, Yugoiztochen Yunanistan: Orta Makedonya, Doğu Makedonya - Batı Trakya Türkiye: TR10 (İstanbul), TR21 (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli), TR42 (Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova), TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın), TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop), TR83 (Samsun, Tokat, Çorum, Amasya) and TR90 (Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane). Ukrayna: Odessa, Mykolaiv, Kherson, Sivastopol, Zaporosh’ye ve Donetsk Oblast, Kırım Özerk Bölgesi Ermenistan, Gürcistan, Moldovya.

Türkiye’deki Proje Bölgesi olan Ergene Havzası, Türkiye’nin Marmara Bölgesi içinde yer alan Trakya Alt Bölgesi’nde bulunmaktadır. Trakya Alt Bölgesi, Marmara Bölgesi’nden Avrupa’ya geçiş alanında, doğuda İstanbul İl sınırı ile başlayan, batıda Bulgaristan ve Yunanistan ülke sınırları ile biten alanı kapsamaktadır.

Proje çalışma alanı, başlıca yüzey suyu kaynağını Ergene Nehri ve kolları oluşturmaktadır. Ergene Nehri, havzanın kuzey doğusunda bulunan Istıranca Dağlarındaki Ergene Kaynaklarından doğmaktadır ve Ergene Deresi adıyla KD-GB yönünde akmaktadır. Ergene Havzası toplam alanı 12438.2km²’dir.

Program hakkında daha geniş bilgi için tıklayınız.

HABERLER