Büyükçekmece'de Büyük Temizlik

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’NDE BÜYÜKÇEKMECE SAHİLİ’Nİ TEMİZLEDİK!

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve  Büyükçekmece Belediyesi işbirliğiyle gerçekleşen etkinlikte, 200 gönüllü çocuk Büyükçekmece Sahili’nde kıyı temizliği yaptı.

Dünya Çevre Günü’nde çevre ve deniz kirliliğine dikkat çekmek isteyen TURMEPA, Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Büyükçekmece Belediyesi ile birlikte 200 çocuğun katılımıyla Büyükçekmece Sahili’ni temizledi.

İnsan kaynaklı atıkların çevreye ve denizlere olan etkisine dikkat çekmek için düzenlenen ve yaklaşık 2 saat süren etkinliğe, Büyükçekmece Belediyesi personeli ve araçları, 15’a yakın TURMEPA Gönüllüsü ve Büyükçekmece’de yaşayan 200 çocuk katıldı. Etkinlikte ayrıca TURMEPA Gönüllüsü Yoma Dalış Okulu dalgıçları da sualtı temizliği yaptı ve dalış ardından Büyükçekmece Koyu hakkında tüm katılımcılar bilgilendirdi.  TURMEPA Genel Müdür Yardımcısı Mine Göknar etkinlik öncesi yaptığı konuşmada kıyı temizliği çalışmalarının önemine dikkat çekerken asıl çözmün doğayı kirletmemek olduğunu ifade etti.

Büyükçekmece Kordon ile Çocuk Plajı arasında düzenlenen kıyı temizliği çalışmasında, aralarında plastik ve cam şişe, kağıt ve sigara izmariti gibi malzemeler bulunan atıklar, TURMEPA tarafından kayıt altına alındıktan sonra  Büyükçekmece Belediyesi yetkilililerine teslim edildi.

Büyükçekmece sahilinde gerçekleştirilen kıyı temizleme etkinliği, TURMEPA’nın, MITSUI Co., Ltd. sponsorluğunda hayata geçirdiği büyük eğitim ve farkındalık projesi olan “Mavi Kuşak Hareketi - İstanbul Boğazı”nın kapsamında düzenlendi. TURMEPA bu projeyle, İstanbul Boğazı’ndaki kirliliğe ve ekosistemin karşılaştığı tehditlere dikkat çekerek, eğitim faaliyetleri aracılığıyla bilinçlendirme ve farkındalık çalışmaları yürütüyor.

 

 

 

 

 

HABERLER