Akbanklı Gönüllüler İstanbul’da Ada Sahillerini Temizledi

Akbank çalışanlarından oluşan gönüllüler, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA işbirliği ile Kınalıada’da kıyı temizleme etkinliğine katıldı.

Akbank kurum kültürünün temel değerleri arasında yer alan kurumsal sosyal sorumluluk projeleri kapsamında; çalışanları, müşterileri ve sivil toplum kuruluşlarıyla yürüttüğü gönülllülük faaliyetleriyle  sürdürülebilir değerler yaratmaya devam ediyor. 

Bugüne kadar ilköğretim öğrencilerine tasarruf bilinci eğitimleri, hayvan barınağı ziyaretleri, Belgrad Ormanı temizliği, Vakit Yok Projesi kapsamında ilköğretim öğrencilerine çevre eğitimleri, Kitap ve Oyuncak Toplama Kampanyaları gibi birçok sosyal sorumluluk projesinde yer alan Akbanklı gönüllülerin son etkinliği, İstanbul’un en değerli tarihi ve turistik mekanları arasında yer alan Adalar’da gerçekleşti. 29 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilen etkinlikte Akbanklı gönüllüler; TURMEPA’nın denizlerimizin ve kıyılarımızın kirlenmesini önlemek ve kirlilikle mücadeleyi özendirmek amacıyla düzenlediği Kıyı Temizleme Hareketi’ne katıldı. Kınalıada Suryolu’ndaki kıyı temizleme etkinliğine Akbanklılar’ın aileleri ve arkadaşları da dahil oldu. 

Yerleşime açık olan Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada’da  özellikle günübirlik tatilcilerin bıraktığı çöp yığınlarının bahar ve yaz aylarında yarattığı yoğun kirliliğe dikkat çekmek için yapılan etkinlik  öncesinde Adalar Belediyesi’nin çevre mühendisi  Adalar’daki kirlilik ve nedenleri ile ilgili olarak Akbanklıları bilgilendirdi. Akbanklılar ardından TURMEPA Eğitmenleri tarafından takımlara ayrılarakçeşitli takım oyunu egzersizlerine katıldılar ve ardından temizlik etkinliğine başladılar. Gönüllüler; kağıt-izmarit, cam, metal, plastik atıkları ayrı ayrı toplayarak, birbirleri arasında yarıştı. Toplanan atıklar, Adalar Belediyesi’nin atık teknesinin toplaması için kıyıda bırakıldı.

TURMEPA ve Adalar Belediyesi arasında yapılan protokole bağlı olarak gerçekleşen ve ada sakinlerinin de zaman zaman Akbanklı gönüllülere katıldığı ve hep birlikte çevre temizliği yaptıkları etkinliğe, Adalar Belediyesi çevre temizlik birimi çevre mühendislileri de katıldı.

Akbank çalışanları, Kınalıada’da gerçekleşen etkinlikte, 22 kg cam, 53.5 kg plastik, 7.5 kg kağıt ve 25 kg metal olmak üzere toplam 108 kg atık topladılar.

HABERLER