13 MAYIS 2011  - SINIRSIZ MAVİ TEMİZ ÇEVRE İÇİN İKİNCİ DEV ADIMI ATIYORTurmepaTurmepa

13 MAYIS 2011 - SINIRSIZ MAVİ TEMİZ ÇEVRE İÇİN İKİNCİ DEV ADIMI ATIYOR

Deniz odaklı çevre dersleri artık internet ortamında, parmaklarınızın ucunda!
Deniz odaklı çevre dersleri artık internet ortamında, parmaklarınızın ucunda!

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA ve Yapı Kredi’nin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteği ve işbirliğiyle 5 yıl önce başlattığı “Sınırsız Mavi” projesinin ikinci etabı, Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu tarafından İstanbul Şişli Mecidiyeköy’deki Mecidiye İlköğretim Okulu’nda düzenlenen törenle başladı.  

Basın toplantısına Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Muammer Yıldız, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tezcan M. Yaramancı ile Yapı Kredi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri Yöneticisi Sayın Nurcan Erhan katıldı.

Deniz kirliliği ile mücadele ve doğal varlıkların korunması konularında, ilköğretim ve lise çağındaki öğrencileri aydınlatmayı amaçlayan “Sınırsız Mavi” projesiyle, beş yılda beş milyon çevre elçisi yaratılarak, denizlerimizin geleceği adına çok önemli bir adım atıldı. Bu proje çerçevesinde, yılın sonuna kadar 6,6 milyon öğrenciye ulaşmayı hedefleyen TURMEPA ve Yapı Kredi, akademisyenlerce hazırlanan ve her sınıfa uygun öğrenci ve eğitmen kitapçığının da yer aldığı eğitim programını, sanal ortama taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu’nun açılışını törenle yaptığı  “www.sinirsizmavi.com” adlı web sitesi, öncelikle ilköğretim ve lise çağındaki öğrenci ve öğretmenlerin yanı sıra, tüm Türkiye’nin de hizmetinde.  Web sitesine giren herkes, eğitim kitaplarına doğrudan erişim sağlayarak çevre derslerini etrafıyla paylaşabilme ve deniz kirliliğine karşı bilincin artmasına destek verme imkânına kavuşuyor. Renkli tasarıma sahip internet sitesi, eğlendiren oyunları, deniz canlıları ve denizlerin kirliliği gibi soru başlıklarının bulunduğu bilgi yarışmasıyla da, ilköğretim öğrencilerinin ziyaretini bekliyor. Web sitesi üzerinden başlatılan yarışmanın sonunda, yaş gruplarına göre hazırlanan sorulara, en kısa sürede ve en fazla doğru cevap veren öğrenciler belirlenerek kazananlara ödül verilecek.

“www.sinirsizmavi.com” adlı sitenin açılış töreninde, bir konuşma yapan Tezcan M. Yaramancı, “Yapı Kredi ile birlikte yürüttüğümüz “Sınırsız Mavi” projesinin ikinci adımını atmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.  

Yaramancı sözlerine şöyle devam etti: “Çocuklarımız, eğlendirirken öğreten dersler sayesinde,  denizlerin canlılar için bir yuva olduğunu anlıyor, değerli doğal kaynaklarımızın korunması gerektiğinin ve yaşamın suya bağlı olduğunun farkına varıyor. Okullarda sürdürdüğümüz eğitimle bu yılın sonunda 6 milyon 600 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz. Bugünden itibaren hayata geçirdiğimiz “www.sinirsizmavi.com.tr” internet sitesiyle de,  Türkiye’ye kazandırdığımız  “Deniz Gönüllüsü” sayısını, kısa sürede iki katına çıkartmayı umuyoruz. Bu web sitesi sayesinde de öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz, dilediklerinde “Sınırsız Mavi” eğitimlerine internet üzerinden kolayca ulaşabilme imkânına kavuşmuş bulunuyor. 

Temiz bir çevre yaratmak için kalıcı çözümün, birçok Avrupa Birliği ülkesinde olduğu gibi çevre konularını içeren derslerin müfredata konulması ile sağlanabileceğine inanıyorum.“

Yapı Kredi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri Yöneticisi Nurcan Erhan ise,  “Doğanın kirletilmesi ve bilinçsiz kullanımı nedeniyle oluşan küresel ısınma ve iklim değişiklikleri günümüzde tüm canlıları tehdit eden en önemli sorunların başında geliyor. Bizler Yapı Kredi ailesi olarak ülkemizin doğal kaynaklarına sahip çıkmayı vazgeçilmez toplumsal görevlerimiz arasında görüyoruz. Sürdürülebilir kalkınmanın ancak çevre duyarlılığı ve sosyal sorumluluk bilinciyle gerçekleşebileceğine inanıyoruz. 
Denizlerimizin korunmasının yalnızca resmi ya da sivil toplum kuruluşlarının sorumluluğu olmaktan çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Bu düşünceden hareketle hayata geçirdiğimiz Sınırsız Mavi Projesi sayesinde 5 milyon öğrencimizi birer çevre elçisi haline getirdik. Hedefimiz bu rakamı 6 milyon 600 bine çıkarmak. Kat ettiğimiz bu mesafe bizi hem gururlandırıyor hem de gelecek için umutlandırıyor. www.sinirsizmavi.com sitesi sayesinde hedefimizin de üzerinde rakamlara ulaşacağımıza inanıyoruz.” dedi.

Tören, Mecidiye İlköğretim Okulu öğrencileri arasında temiz deniz mücadelesini anlatan şiir, kompozisyon ve resim dallarında düzenlenen minik yarışmada kazanan öğrencilere, hediye verilmesiyle sona erdi.   

SINIRSIZ MAVİ PROJESİ hakkında

Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle ilköğretim ve lise çağındaki öğrencileri doğal varlıkları korumak konusunda bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla başlatılan “Sınırsız Mavi” projesi, öğretmen ve öğrencileri kapsayan iki aşamalı eğitim programından oluşuyor. TURMEPA gönüllüleri tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların öğretmenlerine verilen eğitimler neticesinde, öğrencilerin de denizlerin korunması konusunda bilinçlendirilmesi hedefleniyor. Bugüne kadar 10.352 okulda ve 5 milyon öğrenciye ulaşan “Sınırsız Mavi” eğitimlerinde, denizlerin özellikleri, denizde yaşayan canlılar, karalar ve denizler arasında etkileşim, deniz kirliliğine karşı alınacak önlemler ile bu konuda bireylerin üzerine düşen görevler anlatılıyor. Projenin hedefi, 6 milyon 600 bin ilk ve ortaöğretim öğrencisine ulaşmak. 

DENİZTEMİZ DERNEĞİ/ TURMEPA hakkında

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, 1994 yılında Rahmi M. Koç’un kurucu başkanlığında, Deniz Ticaret Odası ile birlikte başlatılmış bir sivil toplum hareketidir. Ülkemizin deniz ve kıyılarının temiz tutulması, konu ile ilgili kanunun çıkarılması ve uygulanması, iyi bir kıyı yönetim sisteminin kurulmasında etkin bir rol üstlenmek amacıyla kurulan TURMEPA, yürüttüğü deniz kirliliği ile mücadele konusunda Türkiye çapında farkındalık yaratmak hedefiyle, birçok eğitim ve bilinçlendirme kampanyaları ile etkinlikler düzenliyor. TURMEPA, Bakanlar Kurulu’nca 19.06.2000 tarihinde alınan kararla, kamu yararına çalışan dernek statüsünü elde etti.